geri-donusum

GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLEN MADDELER

Çöpün içindeki geri dönüştürülebilir malzemelerin önemli bir miktarını teknoloji atığı olarak da adlandırılan elektrikli ve elektronik malzemelerden ortaya çıkan atıklar oluşturmaktadır.

Diğer oluşan atıklar ise akümülatörler, araç lastikleri, beton, röntgen filmleri, yiyecek ve içecek ambalajlarında kullanılan plastik ve cam atıklar, kağıt, karton, demir, çelik, bakır, alüminyum, kurşun, piller, kauçuk, kemik, tekstil parçaları, motor yağları ve atık yağlardır.

 

images

GERİ DÖNÜŞÜM UYGULAMASININ AŞAMALARI

Değerlendirilebilir atıklar diğer atıklar ile karıştırılmadan temiz ve ayrı biriktirilir.

Belediyeler tarafından temiz ve ayrı olarak uygun araçlarla toplanır.

Daha detaylı olarak ayırma tesislerinde malzeme özelliklerine göre sınıflandırılır.

Bu atıklar tekrar işlenmek ve değerlendirilmek üzere belgeli geri dönüşüm işletmelerine sevk edilir. Bu aşamada gerekli üretim de her malzeme türü için farklı işlemlerden oluşur.

Kaynakta ayrı toplama, geri kazanılabilir nitelikli cam, metal, plastik, kağıt ve karton türü ambalaj atıklarının organik atıklarla karışmadan ayrı toplanması anlamına gelmektedir ki, toplanacak malzemenin kalitesini artırmaktan, düzenli depolama alanlarından sağlanacak hacimsel tasarrufa kadar bir çok faydası bulunmaktadır. Toplamada karşılaşılan en temel ve ortak sorun, bölge sakinlerinin konu ile ilgili bilinçlendirilmesidir. İki ayrı toplama sistemi vardır.

Poşetli Toplama: Bu sistem apartman görevlilerinin bulunduğu, belirli bir hizmet sistematiğine sahip toplu konut alanları ve siteler için daha uygun görülmektedir. Bu sistemde, kat sakinleri geri kazanılabilir nitelikli atıklarını ayrı biriktirerek apartman görevlilerine ayrıca teslim etmekte, apartman görevlileri ise bu poşetleri yerel yönetimlerce kendilerine teslim edilen renkli büyük torbalar içerisinde biriktirerek, belirlenen günde kapı önüne çıkartmakta, söz konusu torbalar da yerel yönetimler tarafından çöpten ayrı olarak toplanarak ekonomiye geri kazandırılmaktadır.

Konteynerli Toplama: Poşetli toplamadan çok, konteynerli toplama sistemin yaygın olduğu ve belirli bir sosyo-ekonomik düzeyde bulunan bölgeler için daha uygun olan bu modelde, alan dahilinde çöp konteynerlerinin yanına ambalaj atıklarının atılabileceği konteynerler yerleştirilmektedir. Söz konusu bu konteynerler, ayrı bir araçla çöpten ayrı toplanmakta ve ekonomiye geri kazandırılmaktadır.
Yapılaşmanın çok seyrek, yerleşik nüfusun az, konteynerli toplamanın yaygın olduğu yerlerde bu tip sistemlerin, ” bring-center” tabir edilen geri kazanım noktaları ile desteklenmesi uygun olmaktadır. Bölgede yaşayanlar, ambalaj atıkları oluştukça getirip bu konteynerlere atmakta ve yerel yönetimler de bunları belirli bir program çerçevesinde ayrıca toplamaktadırlar

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien